Светски дан науке се свуда у свету обележава 10. новембра, а одлуком Унеска цела седмица је посвећена науци, миру и развоју. Овај датум је предложен на Светској научној конференцији у Будимпешти 1999. године, са циљем да се скрене пажња на потребу за новом везом између науке и друштва и да се нагласи значај одговорног коришћења научних резултата за добробит друштва. Тим поводом Унеско је установио Светски дан науке за мир и развој, који је први пут обележен 10. новембра 2002. године.

У Србији је овај дан први пут прослављен 2011. године, на иницијативу Центра за промоцију науке. Од тада се одржава сваке године.

У нашем граду овај дан обележен 16.11.2018. године у Културном центру где су ученици средњих школа одржали манифестацију “Знање које оставља траг “.Више одељења наше школе посетили су ову манифестацију и уживали у малим проналасцима наших ђака и у заједничком извођењу разних научних огледа.